Staże

26-2.08

'14

26 lipca - 2 sierpnia 2014 - Letnia Szkoła Aikido Birankai Europa.

IMG_5951.jpg IMG_5949.jpg IMG_5944.jpg IMG_5937.jpg IMG_5933.jpg IMG_5926.jpg IMG_5922.jpg IMG_5919.jpg

Aikido

Aikido to japońska sztuka walki stworzona przez mistrza Morihei Ueshiba (1883-1969). Aikido jest zaliczane do najbardziej wyrafinowanych systemów samoobrony. Opiera się na wielu technikach zaczerpniętych z innych sztuk, jednak jest nastawione głównie na obronę przed bezpośrednim atakiem i rozbrojenie przeciwnika. Podstawą jest wykorzystanie energii napastnika i skierowanie jej przeciwko niemu. Aikido jest sztuką walki, którą mogą trenować zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Regularne treningi Aikido poprawiają sprawność fizyczną i pozytywnie wpływają na ogólne samopoczucie. Trening polega na współpracy i obserwacji. Nie występuje tu pojęcie współzawodnictwa. W Aikido nie ma turniejów, walk i innych form rywalizacji.

Slowo Aikido oznacza drogę [do], harmonię [ai] i duchową energię wewnętrzną [ki].


U podstaw aikido leżą jujitsu i sumo, czyli sztuki walki, w których celem jest wytrącenie przeciwnika z równowagi. W aikido obowiązuje ta sama zasada.


Pierwszą regułą jest unikanie starcia. Starcie staje się zawsze ostateczną drogą rozwiązania konfliktu. Jak długo jest to możliwe, należy unikać rozwiązań siłowych, ponieważ onie nigdy nie kończą się dobrze i nie sposób przewidzieć, jaki mogą mieć wynik.

Jeśli jednak do starcia już dojdzie, zgodnie ze sztuką aikido należy minąć siłę i impet przeciwnika. Dodając nieznacznie własny ruch wykorzystać ruch atakującego przeciwko niemu, wytrącając go z równowagi.